ZIOŁOWA MATKA NATURA – natura przychodzi nam z pomocą w codziennych sprawach + przepis na relaksującą kąpiel

ZIOŁOWA MATKA NATURA – natura przychodzi nam z pomocą w codziennych sprawach + przepis na relaksującą kąpiel

Jeżeli masz za sobą ciężki dzień w pracy/szkole/na uczelni/w domu (tak, w domu również można dużo przeżyć), dopada cię brak energii do podstawowych czynności, senność, zmęczenie – to jest artykuł warty przeczytania. Zamiast kolejnego energetyka – warto skupić się na ziołowych naparach.

Każde zioło, które Matka Natura stworzyła, posiada w sobie aktywne składniki, wartości odżywcze, każde pomaga na przypadłości i problemy zdrowotne. Wspomagają nasz organizm, osłaniają nasz organizm przed chorobami cywilizacyjnymi: przemęczenie, stres, bezsenność, rozdrażnienie, apatia, problemy z koncentracją.

CIĘŻKI DZIEŃ? – melisa, chmiel, kozłek (z łaciny valere, oznacza „być zdrowym).

Można w delikatny sposób złagodzić przykre skutki takiego dnia. Poleca się mieć w domu pod ręką: lawenda, ziele melisy, szyszki chmielu, korzeń kozłka lekarskiego. Każde z wymienionych ziół jest powszechnie znane i używane, każde ma swoje indywidualne właściwości: uspokajające, poprawiające nastrój, odprężające, pomagające w zasypianiu.

Waleriana często jest uprawiana w ogrodach (dawniej w średniowieczu można było ją spotkać w przyklasztornych ogrodach). Pomaga w wyciszeniu dla osób prowadzących intensywny styl życia. Pomaga przy bezsenności, wpływa na polepszenie samopoczucia psychicznego i fizycznego.

WEŹ NA SPOKÓJ – ruta, dziurawiec (ziele świętojańskie)

Często wykorzystywana jako środek o działaniu uspokajającym, w szczególności w okresie wyczerpania nerwowego, nerwicy. Nerwica często idzie w parze z bólami i skurczami żołądka.

Dla dziurawca (jedne z pierwszych poznanych ziół) już w starożytności i średniowieczu przypisywano właściwości magiczne. Często korzystano z jego mocy w stanach depresyjnych, wyczerpaniu nerwowym, zaburzeniach snu i niepokoju. Pomaga również przywrócić równowagę emocjonalną i pozytywny nastrój.

ZDROWY, SPOKOJNY SEN – lawenda, wrzos

Zdrowy, 8 godzinny sen – nie jest niestety dany dla wszystkich. A to dziecko (małe, a może w różnym wieku?) wstanie, a to ktoś hałasuje na zewnątrz, a to się uczymy, a to nadrabiamy pracę.

Pięknie kwitnąca lawenda i wrzos – to jest to co nam pomoże. Olejek lawendowy ukoi nerwy, wprowadzi relaksujący nastrój. Warto zasuszone kwiaty lawendy mieć w lnianym woreczku, koło łóżka.

Również kwiaty wrzosu pomagają w zasypianiu, uspokojeniu.

ZDROWE SERCE – serdecznik, owoc głogu, kwiat głogu

Serdecznik pochodzi z Syberii. Niezwykle doceniany w medycynie ludowej. Preparaty z wykorzystaniem ziela serdecznika są wykorzystywane w dolegliwościach sercowych na tle nerwowym, wykazują działanie uspokajające, zwalnia akcję serca i zwiększa wydolność mięśnia sercowego.

Kwiat i owoc głogu – również pozytywnie wpływa na stan naszego serca. Głóg wpływa na zwiększenie dopływu krwi do mięśni serca, dzięki temu szybciej pozbywamy się uczucia duszności. Wpływa również na stan naczyń krwionośnych w mózgu, dzięki czemu usprawnia się jego działanie.

WZMOCNIENIE – różeniec górski, żeń-szeń syberyjski, wielosił

Różeniec górski podobnie jak żeń-szeń skutecznie jest używany przy łagodzeniu lęku i depresji, profilaktyce chorób serca, usprawnieniu funkcji seksualnych, a także jako środek poprawiający funkcjonowanie mózgu, wydolność organizmu. Dodający energii i zwiększający odporność na stres.

Wielosił natomiast skutecznie wspiera system immunologiczny, pomaga przy zmęczeniu wiosennym, apatii oraz wzmacnia organizm.

RELAKSUJĄCA KĄPIEL ZIOŁOWA – chmiel, lawenda, melisa, rumianek, wrzos

Z dobrodziejstw ziół można korzystać nie tylko w postaci herbatek.

Można przygotować sobie również relaksująca kąpiel, a co każdemu się należy.

Taką kąpiel zalecana jest osobom z problemami z zaśnięciem.

Polecana jest także aromaterapia, wykorzystujemy olejki eteryczne: lawenda, róża czy jaśmin.

 

NATURA, NATURA, NATURALNA ZIELEŃ…

Najważniejsza jest chyba z tego wszystkiego zieleń. Czysta natura, przebywanie i ruch (sport, spacer, przebywanie) na świeżym powietrzu. Pamiętajmy natomiast, aby wybierać te miejsca bardziej naturalne, a zioła wybieramy takie, które pochodzą z ekologicznych źródeł.

Produkty powiązane

Kwiat lawendy Ekologiczny 50g

Szyszki chmielu herbatka ekologiczna 25g

Liść melisy herbatka ekologiczna 25g

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *