ŚLIMAKI W OGRODZIE – JAK SIĘ Z NIMI ROZPRAWIĆ? DOMOWE SPOSOBY.

ŚLIMAKI W OGRODZIE – JAK SIĘ Z NIMI ROZPRAWIĆ? DOMOWE SPOSOBY.

„Ślimak, ślimak pokaż rogi dam ci sera na pierogi” – dziecięcy wierszyk, ale niekoniecznie sprawdzony w ogrodzie. Za ślimakami bardziej przepadają  Francuzi, a nie ogrodnicy.

Ślimaki możemy napotkać głównie w zacienionych dość wilgotnych miejscach w naszym ogrodzie. Największa ich aktywność przypada na poranek i późny wieczór. Bardzo lubią pochmurna pogodę, i deszczowe dni. Wtedy możemy je spotkać na naszych ścieżkach, na  kamieniach, pozostawiają za sobą charakterystyczny pas zaschniętego śluzu.

Pożywiając się roślinami (głównie tymi młodymi) wygryzają nieregularne dziury, a mniejsze pochłaniają w całości. Gdy jest gorąco na zewnątrz, ślimaki przenoszą się pod ziemię, wygryzając kanały i podgryzając korzenie.

O JAKIE ODMIANY ŚLIMAKÓW CHODZI?

Najmniej groźne są ślimaki oskorupione (mogą lokalnie powodować uszkodzenia roślin, jednak nie stanowią większego zagrożenia w ogrodzie).

Ogólnie można powiedzieć, że szkodniki, to te bez muszli.

Są  to odmiany:

- pomrowik plamisty (Deroceras reticulatum)

 

 

 

 

 

Osobniki takie osiągają długość ciała do 6 cm, nie mają zewnętrznej muszli. Ciało jest koloru od żółtawobiałego i szarego do czerwonobrunatnego z ciemniejszymi plamami i pasami. Ślimak pomrowik zostawia po sobie śluz koloru białego.

- i ślinik luzytański (Arion lusitanicus)

 

 

 

 

 

Dorosły ślinik luzytański ma długość 7-15 cm, jego skóra może mieć różne zabarwienie, zwykle szaro-zielone bądź najczęściej rdzawe. Jest osobnikiem wszystkożernym, a żywi się różnymi rodzajami roślin, ale także rozkładającą się materią organiczną i padliną. Wszystkie osobniki ślinika są hermafrodytyczne (czyli w ciele jednego osobnika jednocześnie występują męskie i żeńskie gruczoły rozrodcze), może złożyć do 400 jaj w jednym sezonie (jesienią, wszystkie naraz), a dojrzałość płciową osiąga w ciągu roku.

 

Ślimaki, które pożywiają się w naszym ogrodzie, nawet te żarłoczne, pełnią ważne funkcje i obiegu materii organicznej w przyrodzie. Zatem, dopóki nie mamy ich w ogrodzie w nadmiarze, i osobniki nie atakują nadmiernie naszych upraw, wystarczy zastosować mniej drastyczne środki i profilaktykę.

 

W JAKI SPOSÓB ODSTRASZAĆ TAKIE  ŚLIMAKI?

MOŻEMY ZASADZIĆ W OGRODZIE ROŚLINY, KTÓRYCH ŚLIMAKI NIE LUBIĄ:

Oto lista roślin, w których nie gustują ww. ślimaki, a będą też odstraszały nowe osobniki:

- aksamitki, funkia, astry chińskie, cynie, prawoślazy ogrodowe, dalie, lilie białe, nasturcje purpurowa, krwawnik pospolity, bergenia sercowata, barwinek pospolity, liliowiec rdzawy,

- rośliny sadownicze i warzywa: maliny, truskawki oraz poziomki, kapustę głowiastą i pekińską, sałatę, buraki ćwikłowe oraz marchew,
- w miejscach, gdzie znajdziemy więcej osobników warto zasadzić mydlnicę lekarską, macierzankę lub majeranek, bylica piołun, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Możemy je zasadzić wśród innych kwiatów na rabacie, ślimaki stracą zainteresowanie całością rabaty.

- warto stworzyć pas zasiany ww. roślinami, będzie stanowić to swoistą barierę dla niechcianych gości.  

 

PODLEWANIE, ZAPORY, PUŁAPKI – ODSTRASZANIE:

- wiosną, gdy młode osobniki wychodzą wygłodniałe na żer, wszystko jest dla nich apetyczne. Warto rabaty podlewać mocnymi naparami z piołunu, czosnku lub szałwii. Ich zapach powinien skutecznie odstraszyć ślimaki.
- niekiedy zabezpieczeniem jest zrobienie zagrody dla roślin z miedzianą blachą o szerokości około 12 cm. Ślimaki mają problem z jej pokonaniem,

- skuteczną pułapką jest deska położona w zacisznym miejscu, pod którą wykładamy liście sałaty albo miseczkę z piwem zakopaną trochę w ziemi. Zwabione ślimaki zbieramy, wynosimy z daleka od ogrodu,

- starajmy się również racjonalnie i z głową podlewać ogród. Ślimaki lubią wilgoć, dlatego nie można zalewać całego terenu podczas podlewania. Najlepiej podlewać rano, i punktowo

- częstym wyjściem jest rozsypanie w ogrodzie także wśród rabat drobnych kamyków czy popiołu z kominka. Ślimaki nie będą miały możliwości dojść do pożywienia, ponieważ będą ranić swoje „ciało”,

- o wiele tańszym sposobem jest sól kuchenna, którą rozsypujemy w miejscach częstego grasowania ślimaków.

Produkty powiązane

One Comment

  1. Nie wiem kto jakie ma ślimaki, ale moje jedzą w całości ww: aksamitki, cynie, dalie, krwawnik pospolity, truskawki, kapusta i sałata są przecież zjadane przez nie totalnie co chyba każdy ogrodnik wie. Nać marchwi, buraków, kwiaty tymianku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *