Ostropest plamisty – chwast na wagę złota.

Ostropest plamisty – chwast na wagę złota.

Mnóstwo wspaniałych roślin leczniczych rośnie wokół nas. Często zwalczamy to, co powinniśmy pielęgnować. Wyjątkiem nie jest zwykły oset. Chrońmy go, by on chronił nasze zdrowie.

Naturalna odtrutka

Nienajczystsze środowisko, przyjmowane tabletki, używki. Wszystko to sprawia, że nasz organizm jest każdego dnia zatruwany przez różne substancje. Z odsieczą przybywa oset, czyli ostropest plamisty. Wielu z nas postrzega go jako chwast, lecz prawda jest inna. Ów chwast okazuje się być ziołem, wspomagającym przede wszystkim pracę wątroby. Regeneruje ją po zatruciach toksyczno-metabolicznych. Chroni miąższ wątroby oraz nerek przed działaniem trucizn, pochodzących z muchomora sromotnikowego, pestycydów, dwusiarczku węgla, a także alkoholu. Zdecydowanie łagodniejsze są skutki farmakoterapii po zastosowaniu ostropestu (antybiotyki oraz lekarstwa stosowane przy chorobach nowotworowych, wirusowych, AIDS potrafią doprowadzić do uszkodzeń wątroby). Ostropestu używa się również do regeneracji tego narządu, przy wystąpieniu choroby alkoholowej. To zioło pomaga leczyć stare komórki i pobudza do tworzenia nowych. Cenne są owoce ostropestu. Znajduje się w nich sylimaryna, podnosząca poziom przeciwutleniacza - glutationu.

Bogactwo właściwości

Ta roślina spełnia jeszcze więcej funkcji w ludzkim organizmie. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka wątroby. Dzieje się tak dlatego, że ostropest przeciwdziała podziałom komórek nowotworowych.

Ostropest pomaga na cały układ pokarmowy
Ostropest pomaga na cały układ pokarmowy

Krążąc wokół tematyki wątroby, zauważmy, że zwalcza się nim wirusowe zapalenie wątroby typu A, B oraz C. Chroni też przed takimi chorobami, jak:

- marskość wątroby,

- zwyrodnienie tłuszczowe wątroby,

- ostry żółty zanik wątroby.

Ostropest obniża także poziom cholesterolu we krwi. Zatrzymuje także proces wytrącania się blaszek miażdżycowych.

-Leczy się nim kamicę żółciową i chroni przed zapaleniem woreczka i dróg żółciowych.

- Ponadto chroni żołądek. Pomaga przy braku łaknienia, zgadze i wzdęciach.

- Jest pomocny przy migrenowych bólach głowy. Łagodzi objawy choroby morskiej i lokomocyjnej.

- Zatrzymuje krwawienia z nosa, żylaków odbytu, jelita grubego i części krwawień macicznych.

- Zwiększa koncentrację oraz poprawia pamięć.

- Pomaga leczyć cukrzycę typu II.

Nie dla każdego

Ostropest plamisty
Ostropest plamisty

Już wyczuwamy ekscytację niektórych naszych czytelników omawianą rośliną. Uprzedzamy jednak, że nie wszyscy mogą przyjmować ostropest plamisty. Czasami należy się przed tym wstrzymać, ponieważ skutkami ubocznymi mogą być:

- ból głowy,

- niestrawność,

- zgaga,

- biegunka,

- swędzenie,

- bóle stawów,

- obniżenie poziomu cukru we krwi.

- zmniejszenie skuteczności doustnych środków antykoncepcyjnych.

Od starożytności, po czasy współczesne

Ostropest plamisty był znany już w starożytności. Jego właściwości lecznicze doceniono jednak znacznie później, w okresie średniowiecza. Od tego okresu ludzkość wykorzystuje go do poprawy zdrowia. Zioło występuje prawie wszędzie na naszej planecie, ponieważ ma zdolność szybkiego rozprzestrzeniania się. To co dla jednych jest jedynie chwastem, który należy wyplenić, dla innych może stanowić roślinę bardziej wartościową niż złoto. Bo cóż po złocie, gdy zdrowie nie dopisuje...

Produkty powiązane

Ostropest w ziarnie

Ostropest mielony

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *