Zawsze coca cola !

Zawsze coca cola !

Smak Coca Coli zna chyba każdy, bąbelki, ciemny kolor, czerwona etykieta. Marka istnieje od 1886 roku. I od tego roku raczy nas swoim „dobroczynnym” produktem. Sam fenomen tego napoju gazowanego trudno określić . Specyficzny smak plus niesamowita reklama i na koniec tajemnicza receptura czyni coca cole ewenementem na skale całego świata.

COCA COLA – TROSZKĘ HISTORII (globalna marka)

1886 – można było kupić Coca Colę już na 5 centów.

Firma rozpoczynając działalność, miała politykę: produkt dostępny dla wszystkich i wszędzie. Coca Cola kosztowała wtedy tylko 5 centów, po ponad 50 latach firma nadal utrzymuje stałą cenę – dlatego jest przewidywalna, a rozlewnie zaczęły kupować większą ilość syropy do produkcji.

1894 – kupon promocyjny na darmową próbkę napoju.

Mimo smaku, nie wszyscy znali napój. Rozpoczęto nową politykę: rozdawano darmowe próbki napoju, w cenach promocyjnych. W latach 1894-1913 rozdano prawie 9 milionów kuponów. Dzięki temu zwiększyła się świadomość amerykanów w kwestii produktu.

1899 – stworzenie systemu Coca Coli.

Skupiono się na dystrybucji napoju. Dzięki sprzedaży praw do butelkowania napoju, zwiększony popytu na jego produkt w całym kraju.

1915 – butelka konturowa charakterystyczna dla marki

Super smak napoju, wiązała się z powstawaniem licznych podróbek. Dlatego w którymś momencie odbył się konkurs na butelkę, by nie można jej było pomylić z żadną inną. W 1915 roku konkurs wygrał Root Glass Company, tworząc projekt butelki inspirowany ziarnkiem kakao.

1940 – wojna i Coca Cola

Podczas wojny każdy amerykański żołnierz i każda żołnierka powinni mieć dostęp do Coca-Cola za pięć centów. Pomysł ten odcisnął się na świadomości żołnierzy, i stworzył lojalność marki.

1982 – diet Coke

Stworzono produkt niskokaloryczny i poprawiający wyniki firmy. Był to niejako przełom w produkcji, bo do produkcji używano mniej cukru.

1985 – nowa Cola

Pierwszy raz od niemal 100 lat zmieniono recepturę Coca Coli! Mimo, że niektórzy przewidywali klęskę, niektórzy dopatrywali się genialnego pomysłu. Po niejako – zaskoczeniu klientów – Coca Cola po powrocie do oryginalnej receptury ponownie stała się najchętniej kupowanym napojem w Ameryce.

Lata 2000 – nowe

Pod szyldem Coca Coli powstają nowe smaki, z nowymi dodatkami, wody witaminizowane – wszystko idzie ku lepszej przyszłości.

 

Ale żeby nie było tak różowo…

W międzyczasie istnienia napoju, odkrywano „nowe” zastosowania Coca Coli.

coca cola
coca cola

Dlaczego cola jest niezdrowa?

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych składników coca coli jest kwas ortofosforowy. Kwas ortofosforowy , czyli E338 wykorzystuje się jako  dodatek do  żywności. Właściwie pełni on rolę jako regulator kwasowości artykułów spożywczych we wszystkich napojach gazowanych. Według wszystkich badań WHO (World Health Organization, czyli Światowa Organizacja Zdrowia), EFSA (The European Food Safety Authority – Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) i FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations, czyli Organizacja Stanów Zjednoczonych do spraw rolnictwa i wyżywienia), jest on oczywiście bezpieczny dla naszego zdrowia. Chociaż przy większych stężeniach czyli przy nadmiernym jego spożyciu w długim czasie rośnie obawa o  bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia.  Co więcej, jak wskazują eksperci, kwas fosforowy ma zdolność do wiązania wapnia, przez co zmniejsza jego wchłanianie. U osób predysponowanych lub leczących się z powodu osteoporozy może nasilać ryzyko tej choroby. Sam kwas występuje w wielu produktach spożywczych przez nas stosowanych. Uważa się, że powinno się go po prostu unikać. Zwiększa on ryzyko zachorowalności na tak zwane choroby cywilizacyjne, przede wszystkim otyłość i choroby układu krążenia. Dodatkowo każdy świadomy człowiek powinien dążyć do usunięcia ze swojej diety produktów zwierające ten regulator. Tym bardziej, że kwas fosforowy wykorzystywany jest również  np. jako środek do odkamieniania rur, co osobiście uważam, że powinno dać nam do myślenia co może w większej ilości ten trunek zrobić z naszym organizmem.

W internecie znajdziemy bardzo wiele eksperymentów związanych z coca colą i jej zastosowaniem. Filmiki, jak cola rozpuszcza skorupkę od jajka albo jak sprawnie czyści rdzę niby działają na wyobraźnię ale w dalszym ciągu nie zmniejsza się spożycie tego napoju na świecie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów do zastosowania oprócz oczywiście jako napój gazowany.

 

KILKA PRAKTYCZNYCH ZASTOSOWAŃ COCA COLI

 1. Usuwa plamy ze smaru (z tkanin, odzieży).
 2. Usuwa ślady rdzy.
 3. Usuwa ślady krwi.
 4. Usuwa plamy oleju z podłóg.
 5. Kwas zawarty w składzie Coca Coli zabija ślimaki.
 6. Skutecznie czyści spalone garnki i patelnie.
 7. Służy do odkamieniania czajnika.
 8. Czyści silniki ze smarów.
 9. Czyści stare monety.
 10. Rozpuszcza ząb (oczywiści taki, który wypadł i zostawiło się go w szklance napełnionej napojem).
 11. Usuwa gumę do żucia z włosów.
 12. Czyści toaletę.

Zawsze coca cola 🙂

Jeżeli znacie jakieś inne zastosowania coca coli piszcie w komentarzach!!

Produkty powiązane

korzeń pokrywy

mitra herbatka oczyszczająca

trombofit maść

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *