ZASTOSOWANIE SODY OCZYSZCZONEJ W  OGRODZIE

ZASTOSOWANIE SODY OCZYSZCZONEJ W OGRODZIE

CZYM JEST SODA OCZYSZCZONA?

Soda oczyszczona jest tylko słabym związkiem chemicznym (inaczej zwanym wodorowęglanem sodu). Po wymieszaniu z wodą, ma odczyn słabo alkaliczny.

Substancja ta ma wiele zastosowań, nie tylko w kuchni. Inne działy, gdzie soda daje sobie radę: przemyśle spożywczym, w kosmetyce, w pielęgnacji skóry, w gospodarstwie domowym, jako środek służący do czyszczenia sprzętów kuchennych, a także powierzchni użytkowych, w ogrodzie.

SKĄD TAK NAPRAWDĘ WYWODZI SIĘ SODA?

Sodę pozyskuje się ze złóż mineralnych, osadów wód słodkich, z wód gruntowych.

Soda jest bezpiecznym środkiem, który z powodzeniem możemy stosować w ogrodzie. Nie wyrządzi krzywdy roślinom, a pomoże pozbyć się niechcianych szkodników, chwastów, czy chorób roślin.

Nie każdy wie, jak owy środek użyć, jak z nim postępować w ogrodzie.

Postaramy się przybliżyć ten temat. Oto kilka pomysłów na zastosowanie sody oczyszczonej w  ogrodzie.

1.SODA – DO ZWALCZANIA SZKODNIKÓW

Często naszym roślinkom, które z taką dbałością pielęgnujemy, coś dolega. Głównie szkodniki, takie jak mszyce, rozrocza (przędziorki), mączliki.

Jakie możemy sporządzić preparat na te szkodniki:

Z olejek jadalnym (olej pokrywa ciało szkodnika, tworzy barierę, ograniczającą dostęp powietrza, co ostatecznie prowadzi do uduszenia szkodników.)

Należy 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej dodać do 1 litra ciepłej wody, potem dodajemy 1/2 łyżeczki oleju jadalnego. Roztwór wymieszać, porządnie nim wstrząsnąć.

Z płynem do mycia naczyń
Należy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej dodać do 2 l ciepłej wody. Do mieszaniny dodajemy parę kropli płynu do mycia naczyń lub 2 ml szarego mydła. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.

Z większą ilością sody

Należy 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej dodać do 4 litrów wody. Roztwór wymieszać, dokładnie wstrząsnąć.

Wszelkie opryski z użyciem sody oczyszczonej przeciwko szkodnikom wykonuje się z użyciem opryskiwacza ręcznego lub na większych powierzchniach za pomocą opryskiwacza plecakowego.

Tak przygotowanymi roztworami sody można także przecierać liście roślin doniczkowych. Dla uzyskania zadowalającego efektu, zabiegi powinnyśmy przeprowadzać kilkakrotnie w odstępach co 3-4 dni.

2.SODA – NA CHOROBY ROŚLIN
Nasze roślinki mogą również zaatakować choroby grzybowe: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, plamistości liści.

Jakie możemy sporządzić preparat na te szkodniki:

Z mydłem:

Należy 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i 5 ml szarego mydła dodać do 1 litra ciepłej wody. Wystarczy dokładnie wymieszać i wstrząsnąć.

Wszelkie opryski z użyciem sody oczyszczonej przeciwko szkodnikom wykonuje się z użyciem opryskiwacza ręcznego lub na większych powierzchniach za pomocą opryskiwacza plecakowego.

Istotna informacja! Tłuszcz – w tym przypadku: olej, mydło, płyn do naczyń - dodawany do mieszaniny sody i wody, ma na celu zwiększenie przyczepności preparatu do chorej rośliny.

3.SODA – NA CHWASTY.

Sodę oczyszczoną można stosować jako środek zapobiegawczy na chwasty, które rosną często w  szczelinach między płytkami, między kamieniami. Po pozbyciu się chwastów wybrane miejsca zasypuje się sodą oczyszczoną. Zabieg ten w znacznym stopniu ogranicza ich dalszy rozwój.

4.SODA – NA MRÓWKI

Mrówki są bardzo pożytecznymi stworzeniami zamieszkującymi nasz ogród, ale gdy pojawi się ich zdecydowanie za dużo, może stanowić to problem. Tworzone przez nich kopce utrudniają ukorzenienie się roślinom uprawnym, a dodatkowo mrówki zaczynają dostawać się też do pomieszczeń mieszkalnych (dom, altana).

Sposobem na ten problem jest posypywanie miejsc częstego występowania mrówek sodą.

Produkty powiązane

soda oczyszczona 1000g

soda oczyszczona 300g

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *