NA OSKRZELA – DZIEWANNA

NA OSKRZELA – DZIEWANNA

Zapożyczone z książki Pani Stefanii Korżawskiej "Po zdrowie z ziołami":

"NA OSKRZELA – DZIEWANNA

Dziewanna to urocze, silne zioło, które ukochało Ziemię Polską i praktycznie nigdzie jej nie brakuje, ale najchętniej pojawia się na glebach piaszczystych czy nawet kamiennych. Uwielbia słońce i pnie się do jego ciepłych promieni wysoko, wyrastając nieraz do 2 metrów, przez co sprawia wrażenie wyniosłej, dumnej, niepospolitej rośliny.

Od wieków z dziewanny specjaliści sporządzali lecznicze herbatki, syropki, winka, nalewki czy nawet maści. Warto więc wrócić do tych pysznych i niezwykle wartościowych ziołowych przetworów, szczególnie zaś  wtedy, gdy oskrzela wymagają  natychmiastowej regeneracji, gdy dokucza suchy, męczący kaszel, gdy z chrypką nie możemy sobie poradzić. Dziewanna – zioło słońca, krzepkie jak wiejska dziewczyna, swoją mocą i ciepłem rozprawi się z zimnem w organizmie, doda mu siły i energii, wzmocni osłabiony chorobą system odpornościowy.

 

HERBATKA Z DZIEWANNY – przepis:

3 łyżki kwiatów dziewanny wsypać do garnka, wlać 4  szklanki wody, zagotować, a następnie pod przykryciem naciągać około 15 minut, przecedzić, herbatkę można posłodzić miodem lub sokiem malinowym, pić ciepłą w ciągu dnia.

 

WINKO Z DZIEWANNY – przepis:

6 łyżek kwiatów dziewanny, 2 łyżki korzenia arcydzięgla, 2 łyżki liści ślazu wsypać do garnka, wlać 1 wino białe (gronowe, wytrawne), zagotować, na małym ogniu ogrzewać około 20 minut, przecedzić, dodać 6 łyżek miodu, 1 łyżeczkę cynamonu, zagotować, a później jeszcze ogrzewać około 15 minut. Gorące winko rozlać do butelek – stosować w razie silnego przeziębienia co godzinę 2 łyżki, najlepiej rozcieńczyć ciepłą wodą. Winko działa skuteczniej od herbatki."

Produkty powiązane

Kwiat dziewanny 50g

Miód lipowy 400g

Lukrecja korzeń 50g

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *