NA OSKRZELA – DZIEWANNA

NA OSKRZELA – DZIEWANNA

Zapożyczone z książki Pani Stefanii Korżawskiej "Po zdrowie z ziołami":

"NA OSKRZELA – DZIEWANNA

Dziewanna to urocze, silne zioło, które ukochało Ziemię Polską i praktycznie nigdzie jej nie brakuje, ale najchętniej pojawia się na glebach piaszczystych czy nawet kamiennych. Uwielbia słońce i pnie się do jego ciepłych promieni wysoko, wyrastając nieraz do 2 metrów, przez co sprawia wrażenie wyniosłej, dumnej, niepospolitej rośliny.

Od wieków z dziewanny specjaliści sporządzali lecznicze herbatki, syropki, winka, nalewki czy nawet maści. Warto więc wrócić do tych pysznych i niezwykle wartościowych ziołowych przetworów, szczególnie zaś  wtedy, gdy oskrzela wymagają  natychmiastowej regeneracji, gdy dokucza suchy, męczący kaszel, gdy z chrypką nie możemy sobie poradzić. Dziewanna – zioło słońca, krzepkie jak wiejska dziewczyna, swoją mocą i ciepłem rozprawi się z zimnem w organizmie, doda mu siły i energii, wzmocni osłabiony chorobą system odpornościowy.

 

HERBATKA Z DZIEWANNY – przepis:

3 łyżki kwiatów dziewanny wsypać do garnka, wlać 4  szklanki wody, zagotować, a następnie pod przykryciem naciągać około 15 minut, przecedzić, herbatkę można posłodzić miodem lub sokiem malinowym, pić ciepłą w ciągu dnia.

 

WINKO Z DZIEWANNY – przepis:

6 łyżek kwiatów dziewanny, 2 łyżki korzenia arcydzięgla, 2 łyżki liści ślazu wsypać do garnka, wlać 1 wino białe (gronowe, wytrawne), zagotować, na małym ogniu ogrzewać około 20 minut, przecedzić, dodać 6 łyżek miodu, 1 łyżeczkę cynamonu, zagotować, a później jeszcze ogrzewać około 15 minut. Gorące winko rozlać do butelek – stosować w razie silnego przeziębienia co godzinę 2 łyżki, najlepiej rozcieńczyć ciepłą wodą. Winko działa skuteczniej od herbatki."

Produkty powiązane

Kwiat dziewanny 50g

Miód lipowy 400g

Lukrecja korzeń 50g

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *