Jakie znasz babcine sposoby na czysty, lśniący i ładnie pachnący dom? – i to wszystko w zdrowy i bardziej naturalny sposób

Jakie znasz babcine sposoby na czysty, lśniący i ładnie pachnący dom? – i to wszystko w zdrowy i bardziej naturalny sposób

Ostatnie lata przyniosły „pobudkę ludzi” w temacie ekologii, zdrowego traktowania własnego domu, w którym jednak spędzamy dużo czasu.

Całe szczęście, że przyszła moda na naturalność. Uffff…

Chemia w każdej dziedzinie jest niezdrowa, czy to w kosmetykach niszczących skórę, czy w środkach chemicznych którymi traktujemy nasz dom.

Czym myć, czyścić dom? Oto kilka sprawdzonych i prostych przepisów na naturalne środki czystości.

 

PODŁOGI I BLATY

W takich miejscach najważniejsza jest dezynfekcja, pozbycie się tłustych zabrudzeń i plam.

Składniki płynu:

125 ml białego octu winnego (pół szklanki),

125 ml wody (pół szklanki),

20g sody oczyszczonej (2 pełne łyżki),

5ml olejku eukaliptusowego (może być również z drzewa herbacianego)

Wykonanie:

Wszystkie składniki wymieszać w czystym pojemniku. Namaczać gąbkę, szmatkę i przemywać zabrudzone powierzchnie. Można stosować spryskiwacz, jeżeli chcemy tylko odświeżyć mniej zabrudzone powierzchnie.

 

ŁAZIENKA (powierzchnie płaskie)

Łazienka jest z reguły najczęściej zamkniętym - przez większość dnia - pomieszczeniem w domu. Panuje tam większa wilgotność, a przez to każdy napotkany kurz jeszcze lepiej przykleja się do płytek.

Składniki pasty:

62 ml wody utlenionej (takiej do przemywania skaleczeń),

125 g sody oczyszczonej (pół szklanki),

10g mydła w płynie (1 łyżka)

Wykonanie:

Składniki dokładnie wymieszać. Szorstką szczotkę/gąbką należy wyszorować kafelki, pozostawić środek na 10-15 minut, po czym spłukać wodą.

 

CZYSTE OKNA

Czytając skład płynów do mycia okien (w szczególności tych z alkoholem) można się przerazić. W szczególności, jeśli do umytych okiem noski przytykają nasze pociechy. A co dopiero małe dzieci, które lubią stać przy oknach balkonowych i rękami się o nie opierać.

Składniki płynu:

butelka z atomizerem

10g sody oczyszczonej (ok. 1 pełnej łyżki)

125 ml wody (pół szklanki)

Wykonanie:

Składniki można umieścić od razu w butelce, potrząsnąć w celu dokładnego wymieszania. Należy spryskiwać powierzchnię okna, przecierać miękką szmatką.

 

PŁYN DO MYCIA NACZYŃ

Wyjaśnia się zagadka balsamów do mycia naczyń. Mają umyć tłuste naczynia i jeszcze nawilżyć nasze ręce. Nic bardziej mylnego.

Każdy chemiczny płyn bardziej wysuszy dłonie, niż je nawilży.

Składniki płynu do naczyń:

2 szklanki przegotowanej ale wciąż gorącej wody,

10 g płatków mydlanych bądź startego szarego mydła,

łyżka octu (najlepiej jabłkowego),

pełna łyżka sody oczyszczonej,

sok wyciśnięty z połówki cytryny.

Wykonanie:

Wszystkie wymienione składniki należy wymieszać ze sobą. Woda musi być gorąca aby mydło się w niej rozpuściło. Należy z uwagą łączyć sodę i ocet gdyż (jak wiemy z chemii) będzie tworzyć obfitą pianę!

Tak powstały płyn, nie będzie tak cudnie się pienił i będzie miał trochę inna konsystencję, jak ten ze sklepu, ale w efektywności nie ustępuje mu w czyszczeniu. Dla urozmaicenia można dodać ulubiony kilka kropli olejku eterycznego, np. waniliowego, z drzewa herbacianego.

 

LODÓWKA I ZAMRAŻALNIK

Często otwieramy lodówkę z niej wydobywa się przykry zapach nagromadzonych w niej produktów, od mięsa, sery, po owoce, warzywa, inne przetwory. Warto zwrócić szczególną uwagę na taką przestrzeń.

Składniki płynu:

20g sody oczyszczonej (2 pełne łyżki)

125 ml wody (pół szklanki)

Wykonanie:

Składniki wymieszać razem, aż do całkowitego rozpuszczenia sody. Taką mieszanką czyścić lodówkę i zamrażalnik. Pozostawić na 10-15 minut, po tym czasie wytrzeć wszystko wilgotną szmatką.

Produkty powiązane

Krystaliczna soda zasadowa oczyszczona (spożywcza) o wysokim pH, 300g

Soda oczyszczona, 1000g, Smakosz

Mydło Gospodarcze Szare 72% BIOKORD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *