JAK UPRAWIAĆ BLUSZCZYK KURDYBANEK W SWOIM OGRODZIE/NA BALKONIE?

JAK UPRAWIAĆ BLUSZCZYK KURDYBANEK W SWOIM OGRODZIE/NA BALKONIE?

Bluszczyk kurdybanek w wierzeniach ludowych należał do roślin o dość nadzwyczajnym, wręcz czarodziejskim działaniu. Jego moc miała podobno zdolność chronienia człowieka i potężną siłę odpędzania demonów.

Średniowieczna mniszka Św. Hildegarda z Bingen (żyjąca w XII wieku), wymienia go w swoim dziele medyczno-przyrodniczym, w części dotyczącej leczniczych ziół.

W Anglii do XVI wieku bluszczyk kurdybanek był używany w produkcji piwa, nadawał mu charakterystyczny smak.

Możemy spotkać bluszczyk głównie w strefie umiarkowanej Europy i Azji. W Polsce rośnie pospolicie na łąkach, polach przy drogach, w zaroślach, w wilgotnych lasach liściastych.

CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY

Bluszczyk należy do roślin wieloletnich z rodziny jasnotowatych, osiąga wysokość ok. 40cm. Jego łodyga ma kanciastą, rozgałęzioną, niekiedy owłosioną, pełzającą, z długimi, łatwo ukorzeniającymi się ulistnionymi rozłogami. Z łodyg wyrastają wzniesione do góry pędy kwiatowe. Liście są w kształcie serca bądź nerki, z grubym, karbowanym brzegiem.

Okres kwitnienia przypada od kwietnia do lipca. Cała roślina jest pokryta we włoskach. Owocem jest poczwórna rozłupnia.

Roślina zawiera garbniki (7%), gorycze (glechominę), cholinę, saponiny, flawonoidy, kwasy, olejek eteryczny, sole mineralne.

Roślina należy do roślin miododajnych (warto dokarmiać pszczoły).

JAK PRZEBIEGA ZBIÓR, SUSZENIE I PRZECHOWYWANIE BLUSZCZYKA KURDYBANKA

Na koniec okresu kwitnienia ścina się młode pędy tuż nad powierzchnią ziemi.

Suszymy rozłożone cienką warstwą, w zacienionym i przewiewnym miejscu w temperaturze otoczenia lub w suszarce w temperaturze do 35 stopni C.

Dokładnie ususzoną roślinę przechowujemy w suchym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Chronimy przed światłem.

JAKIE DZIAŁANIE LECZNICZE MA BLUSZCZYK KURDYBANEK

Bluszczyk jest zielem, które ma działanie przeciwzapalne, regenerujące błony śluzowe przewodu pokarmowego i skórę, wykrztuśne, przeciwastmatyczne, bakteriobójcze, przeciwbiegunkowe, pobudzające wydzielanie soków żołądkowych, żółciopędne, odtruwające.

JAKIE ZASTOSOWANIE MA BLUSZCZYK KURDYBANEK:

W MEDYCYNIE:

Wewnętrznie – stosuje się napary i odwary w nieżycie przewodu pokarmowego, w biegunkach, w chorobach wątroby, stanach zapalnych dróg żółciowych, kamicy żółciowej, astmie, nieżytach dróg oddechowych, jako lek ogólnie wzmacniający.

Zewnętrznie – stosuje się w postaci odwaru do przemywania skóry w trądziku pospolitym, w świądzie skóry, w oparzeniach, do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, jako dodatek do kąpieli.

W medycynie ludowej – roślinę stosowało się wewnętrznie w chorobach płuc, jako środek pobudzający apetyt, poprawiający trawienie i przemianę materii, zewnętrznie używa się jej do kąpieli i do okładów  na rany.

 

 

 

 

 

 

 

 

W  KUCHNI –

Świeże zioło można dodawać do sałatek, zupy ziemniaczanej, jarzynowej, ziołowej, do sosów, jaj sadzonych, omletów, farszu, serów  twarogowych, masła ziołowego.

Suszonym zielem przyprawia się mięsa i sosy na ciepło.

W OGRODZIE

– nadaje się do przepięknych kompozycji ogrodowych, ze względu na opadające i długie łodygi.

W JAKI SPOSÓB UPRAWIAĆ BLUSZCZYK KURDYBANEK

STANOWISKO:

- bluszczyk nie jest wymagająca rośliną.

- doskonale radzi sobie w trudnym terenie, potrafi rosnąć nawet w niewielkich i suchych przestrzeniach pomiędzy płytami betonowymi.

- jeżeli chcemy uprawiać bluszczyk kurdybanek w celu większych zbiorów, należy zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu.

- najlepiej rozwija się w miejscach półcienistych i cienistych, na pełnym słońcu może przesychać, warto posadzić go w miejscach, gdzie trawa nie chce rosnąć (np. pod koroną drzew i krzewów).

- preferuje żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża.

-  sadzonki są czasem trudne do zdobycia w sklepach ogrodniczych, ale nie że niemożliwe. Często wykopuje się małe sadzonki z dziko rosnących w ogrodzie, czy przydrożu.

- w czasie suszy należy nawadniać rośliny wystawione na ekspozycję słoneczną oraz te uprawiane w pojemnikach, nawożenie nawozami mineralnymi jest nie konieczne.

Produkty powiązane

ziele bluszczyka kurdybanka 25g

Ekstrakt z zielonej naowocni orzecha 90ml

Herbatka jelitowa ekologiczna 50g

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *