Hemoroidy –  częsty problem

Hemoroidy – częsty problem

Nieważne ile masz lat. Żylaki odbytu mogą dotyczyć także ciebie. Jeśli z aktywnością fizyczną jest u ciebie kiepsko, masz siedzący tryb życia lub stosujesz niewłaściwą dietę. Jeżeli z kolei byłaś w ciąży wiedz, że żylakom odbytu sprzyjają zmiany hormonalne i ucisk, jaki wywiera płód na żyły. Możliwe jest też powiększanie się guzków podczas parcia. Jednak po porodzie istnieje możliwość, że hemoroidy samoistnie się zmniejszą.

Na to schorzenie mogą cierpieć również ci, którzy:
– stosują środki przeczyszczające i występują u nich związane z tym biegunki,
– mają przewlekłą niewydolność krążenia,
– przeszły zabiegi chirurgiczne krocza i odbytu,
– były w kilku ciążach i urodziły kilkoro dzieci,
– osoby starsze,
– mające genetyczne uwarunkowania do tego schorzenia,
– uprawiające seks analny.

Sztuka zapobiegania

Najlepiej jest zapobiegać temu schorzeniu. W tym celu należy prowadzić aktywność fizyczną. Jeśli masz pracę siedzącą, zawsze wybieraj twarde krzesło i wstawaj od czasu do czasu, żeby sie poruszać. Korzystaj z toalety, tak długo, jak potrzebujesz. Nie zapominaj, aby dbać o higienę. Wybieraj tylko bawełnianą bieliznę. Nie uprawiaj seksu analnego. Ćwicz napinając pośladki, tak jak w trakcie powstrzymywania wypróżnienia.

Sztuka leczenia

Jeśli jednak jest już za późno aby zapobiegać, warto leczyć tą przypadłość domowymi sposobami. Taka terapia przynosi efekty w początkowej fazie choroby. Gdy się rozwinie, może tylko wspomóc leczenie. Proponujemy kilka sposobów na zaradzenie hemoroidom.

W wannie

Możesz stosować ciepłe kąpiele. Koniecznie dodaj do wody kilka kropli olejku. Może być rozmarynowy, cytrynowy, lawendowy, z jagód jałowca. Są to olejki mające właściwości uspokajające i przeciwzapalne. Mają one moc zmniejszania bólu i obrzęku.

Kostka lodu

Kolejna metoda to zawinięta w chusteczkę kostka lodu. Przykładaj ją do odbytu przez kilka minut, aby ból był mniejszy. Możesz też przykładać okład nasączony sokiem z cebuli. Ugotuj to warzywo, a nastepnie dodaj dwie krople oliwy. Powinno pomóc. Jeśli nie pomaga, przyłóż wilgotną torebkę herbaty do bolącego miejsca. Musisz wiedzieć, że tanina będąca składnikiem liści herbaty ma działanie ściągające i przeciwzapalne.

Użyj ziół

Warto pomyśleć o ziołach
Warto pomyśleć o ziołach

Prezentujemy kolejny sposób. Przemyj bolące miejsce wacikiem lub chusteczką higieniczną, która musi być nasączona wyciągiem z jednego z ziół: skrzypem, korą dębu, aloesem, nagietkiem, czy rumiankiem.

Nasiadówki

Pomocne bywają też nasiadówki, ale tylko trwające nie dłużej niż dziesięć minut. Aby przygotować taką kąpiel, wlej do wanny letnią wodę. Tak, żeby było jej do wysokości dziesięciu centymetrów. Do wody wlej wywar z kory dębu, ewentualnie nadmaganianu potasu, czy rumianku. Usiądź w wannie i podkurcz nogi.

Mieszanka

Możesz też kupić w sklepie zielarskim mieszankę do picia, przeciw hemoroidom. Możesz ją także przygotować we własnym zakresie. W tym celu zaopatrz się w pokrzywę, podbiał, skrzyp (ewentualnie czarny bez), piołun i babkę lancetowatą. Łyżkę tak przygotowanej mieszanki zaparzaj dziesięć minut w szklance z gorącą wodą. Następnie przecedź, wyciśnij ząbek czosnku i dodaj do mikstury.

Niewstydliwy problem

Zaprezentowaliśmy domowe sposoby leczenia hemoroidów. Są pomocne w początkowych fazach choroby. Czasem jednak zachodzi potrzeba udania się na wizytę do proktologa. Częto przed tym krokiem powstrzymuje pacjentów wstyd. Myślą, że problem dotyczy niewielkiej grupy osób. To błędne podejście. Ten problem jest bowiem powszechny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *