Dlaczego warto mieć wrotycz w swoim ogródku?

Dlaczego warto mieć wrotycz w swoim ogródku?

Wrotycz to roślina pospolicie rosnąca w Polsce i innych krajach Europy. Można go spotkać na łąkach, pastwiskach, nizinach i w górach, a wzrok przyciąga jego żywo żółte zabarwienie.

Roślina jest długa na 1,5 metra i ma intensywny zapach. Można go wykorzystać na wiele sposobów np. w postaci naparów, nalewki, ozdoby podwórka i domu, czy odstraszenia much, komarów, kleszczy, moli poprzez jego intensywny zapach.

Co zawiera w sobie wrotycz?

We wrotyczu jest dużo cennych flawonoidów, które działają antyalergicznie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Fitosteroli, które wykazują działanie antyoksydacyjne, garbników- Posiadają zdolność łączenia się z kolagenem zawartym w skórze i tworzenia z nim nieodwracalnych połączeń nierozpuszczalnych i nie podlegających gniciu,oraz szeregu różnych kwasów, np.: jabłkowy, kawowy, taninowy, walerianowy czy winowy.

Wrotycz w ogrodzie:

Wrotycz pospolity świetnie sprawdzi się jako naturalny nawóz na bazie świeżych liści wrotyczu wykorzystywany do ochrony roślin ogrodowych.  Ponadto odwar z wrotyczu wykorzystuje się do ochrony ziemniaków przed stonką.

WŁAŚCIWOŚCI:

 1. Wrotyczu wspomaga układ pokarmowy

W tym celu był stosowany już bardzo dawno, kiedy to stosowano go jako środek na problemy żołądkowe. Dlatego świetnie nadaje się do zwalczania niestrawności po obfitym, tłustym posiłku, a także w przypadku występowania zaburzeń trawiennych, czy zatruć pokarmowych.

 1. Wspomaga usuwanie pasożytów z przewodu pokarmowego

Wrotycz zabija pasożyty takie jak: glista ludzka, owsiki. Najczęściej stosuje się kurację na bazie naparu i domowej bądź gotowej nalewki.

 1. Pomaga uspokoić nerwy

Wrotycz ma właściwości rozkurczające mięśnie szkieletowe, pomaga się wyciszyć i rozluźnić, zapewnia spokojny sen. Polecane jest stosowanie kąpieli w naparze z wrotyczu.  Dodatkowo poprawi to stan naszej skóry, pomoże zwalczyć łuszczycę, czy atopowe zapalenie skóry, ropnie.

 1. Reguluje cykl menstruacyjny
 2. Działa przeciwnowotworowo- dzięki występowaniu partenolidu

 

Przepis na napar i nalewkę z wrotyczu:

Składniki:

Ziele wrotyczu

Woda

Wykonanie:

3 łyżki suszonego ziela wrotyczu gotujemy w 3 szklankach wrzącej wody. Pijemy 3-4 razy dziennie w ilości 200ml

Przepis na nalewkę:

Należy zalać szklankę świeżego lub suszonego ziela alkoholem etylowym (40-70 %) w ilości 250-300 ml. Tak powstały płyn trzeba przechowywać  przez tydzień w ciemnym, szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu, następnie przefiltrować go i przyjmować 2-3 razy w ciągu dnia rozcieńczając 10 ml nalewki w 100 ml wody.

 Dodatkowe zastosowanie nalewki:

-          wszawica

-          zmiany trądzikowe na twarzy

-          bolesne ropnie

-          bóle reumatyczne i stawowe

-          zmniejszyć zapalenie błon śluzowych (m.in. gardła, jamy ustnej, odbytu i narządów płciowych)

Dawkowanie nalewki z wrotyczu

Paracelsus powiedział: „wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Zdaniem lekarzy jeśli nie przekroczy się zalecanej dawki objawy przedawkowania nie wystąpią. Nie można przekroczyć 3-4 podań na dzień, a jedna porcja nie może przekroczyć 220 ml. Jeśli decydujemy się na gotowy produkt z apteki czy sklepu zielarskiego powinniśmy dostosować się do wytycznych producenta preparatu.

Do celów leczniczych używa się rozkwitające koszyczki kwiatowe pozbawione szypułek, zbierane od lipca do września.

Kiedy NIE sięgać po wrotycz?

Roślina ta zawiera substancję trującą TUJON,  ma on strukturę podobną do kanabinoli, które negatywnie wpływają na układ nerwowy.

Szczególnym przeciwwskazaniem jest ciąża, ponieważ tujon wykazuje działanie poronne. Niewskazane jest również dla kobiet karmiących piersią, ponieważ trucizna może przeniknąć do mleka matki. Przeciwwskazaniem jest alergia i uczulenie na wrotycz oraz uzależnienie od alkoholu w przypadku spożywania nalewki. Zażywanie sproszkowanych kwiatów ziela może również powodować podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Jakie są objawy przedawkowania?:

 • drżenie mięśni;
 • nadmierne pobudzenie;
 • problemy żołądkowe;
 • omamy;
 • krwiomocz;
 • zaburzenia rytmu serca

Produkty powiązane

Olejek eteryczny tymiankowy 100% naturalny, 10ml Krautex

Helicobacter pylori mieszanka heli 100 g

Zioła szwedzkie suche z piołunem wg Marii Treben

Wrotycz pospolity 50g

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *