Czy twoje dziecko cierpi z powodu kolki? – czyli o wodzie koperkowej

Czy twoje dziecko cierpi z powodu kolki? – czyli o wodzie koperkowej

Woda koperkowa znana również jako Gripe Water to produkt przyjazny rodzicom małych dzieci. Jest ona  sprzedawana bez recepty i skuteczna w walce z kolką niemowlęcą, wzdęciami, które powodują bóle brzuszka, płacz i niepokój u dzieci.

Kolkę powodują tworzące się w żołądku dziecka pęcherzyki powietrza, które nadmiernie napinają mięśnie brzuszka w następstwie czego dziecko zaczyna płakać. Organizm dziecka reaguje na wypełniony powietrzem żołądek tak jak w przypadku wypełnienia pokarmem, zaczyna niepotrzebnie produkować kwas, który drażni ściany żołądka powodując dodatkowy niepokój i jeszcze bardziej nasila płacz dziecka. Chociaż kolka nie jest szkodliwa i nie zagraża zdrowiu ani życiu dziecka, to ciężko nad nią zapanować. Przysparza ona  dziecku wiele bólu, rodzicom natomiast nieprzespanych nocy.

Jak rozpoznać kolkę u dziecka?

Czy twoje dziecko…?

-          płacze głośno, piskliwie przez cały czas od co najmniej 3 godzin, więcej niż 3 razy w tygodniu

-          nie ma  zdiagnozowanej choroby układu pokarmowego

-          przyciąga nóżki do brzucha

-          ma twardy brzuch

Tak? Wygląda na to, że twoje dziecko ma kolkę. Sprawdź dlaczego woda koperkowa jest skuteczna w walce z kolką i zdobyła zaufanie wielu matek...

 Woda koperkowa – skład:

 1. olejek z nasion kopru włoskiego

Jego zadaniem jest rozgrzanie  i rozluźnienie mięśni gładkich brzucha, usunięcie zalegających w jelicie i żołądku dziecka twardych pęcherzyków powietrza, które poprzez namnażanie się powodują ucisk i ból brzuszka niemowlaka.

 1. wodorowęglan sodu

Zadaniem sodu jest zneutralizowanie kwasu żołądkowego dziecka, którego zbyt duża ilość również może być przyczyną bólu kolkowego. Charakterystyczne dla działania dwuwęglanu sodu jest pojawienie się odbijania w momencie, w którym związek zaczyna działać po podaniu.

Czy woda koperkowa jest bezpieczna dla niemowląt?

Ważne jest aby czytać skład, ponieważ tradycyjne formuły zawierają alkohol i cukier, których z pewnością nie należy podawać swoim dzieciom. Na rynku dostępne są różne rodzaje wody koperkowej. Najlepiej wybrać lub poprosić w aptece o wodę z jak najkrótszym i najbardziej naturalnym składem. Niektóre rodzaje zawierają również miętę, która może potencjalnie pogorszyć objawy refluksu u dziecka. Warto także unikać wody zawierającej gluten, nabiał, parabeny i węgiel roślinny.

Po podaniu kropli należy sprawdzić czy u dziecka nie występują:

 • pokrzywka,
 • łzawiące oczy,
 • obrzęk warg lub języka,
 • wymioty,
 • swędzenie,
 • zmiana cyklu oddychania.

Objawy te mogą być reakcją alergiczną organizmu, wtedy należy przerwać stosowanie i skontaktować się z lekarzem.

Jak podać dziecku wodę koperkową?

Przed podaniem wody koperkowej należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki.

 

Smak gripe water raczej nie odstrasza dzieci dlatego można podawać  bez rozcieńczania. W przypadkach kiedy dziecko nie będzie chciało jej przyjąć, można wymieszać krople z mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym.

Gripe water podaje się dziecku doustnie, max. do 6 razy dziennie, w poniższych dawkach:

 • niemowlęta w wieku 1-6 miesięcy – 5 ml płynu (1 łyżeczka od herbaty).
 • niemowlęta w wieku 6-12 miesięcy – 10 ml płynu (2 łyżeczki od herbaty).

Chociaż woda koperkowa  jest ogólnie bezpieczna, nie jest zalecana dla dzieci w wieku poniżej 1 miesiąca, ponieważ przewód pokarmowy noworodka jest jeszcze bardzo wrażliwy.

Co robić aby uniknąć kolki u dziecka?

 1. Masowanie brzuszka pomaga dziecku bekać lub wypuszczać gazy
 2. Można również zmienić butelkę dziecka, na butelkę z jednorazową, składaną torbą. Butelki te zmniejszają ilość powietrza połykanego przez dziecko i zmniejszają ilość gazu w jelitach. Dodatkowo warto zadbać o wyprostowaną pozycję dziecka podczas karmienia aby zminimalizować ilość połykanego powietrza
 3. Wyeliminować z diety

-          orzeszki ziemne,

-          nabiał,

-          soja,

-          ryby,

-          pszenica.

Produkty powiązane

Owoc kopru włoskiego herbatka ekologiczna 50g

Herbatka jelitowa ekologiczna 50g

Narimax, 30 kapsułek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *